stargate command

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
stargate command

mobilis in mobile


2 participanți

    Despre mine si naniti!

    avatar
    Vizitato
    Vizitator


    Despre mine si naniti! Empty Despre mine si naniti!

    Mesaj  Vizitato Dum Sept 11, 2011 11:31 pm

    Nivelul Minelor si Nanite


    Cred ca aceasta este cea mai des intalnita intrebare in sectiunea A&I... 'Am nivelul acesta de caldiri XXX , ce ar trebui sa construiesc dupa?'
    Sa raspunzi la aceasta intrebare in 'general' este greu, dar o sa incerc!

    Minele sunt producatoare constante de resurse, si sunt la fel de importante pentru un incepator cat si pentru un jucator de top. Ele reprezinta un flux constant de resurse, indiferent daca farmezi, dormi, offline sau online. Ele iti produc mereu resurse.

    Este important sa ai mine puternic dezvoltate, indiferent daca joci raider, testoasa, sau orice altceva.


    De ce sunt atat de importante?

    Este de inteles, daca pierzi flota, apararea iti este distrusa, fermele tale seaca, ai probleme cu conexiunea ...indiferent, sunt multe motive cand nu poti sa produci mai multe resurse. Dar din fericire, minele tale iti produc in continuare resurse ca tu sa le folosesti, indiferent de ce faci.

    Minele puternice te ajuta sa iti revi dupa un hit, mult mai rapid.

    Deci, ce inseamna un nivel bun de mine?

    Pai, este o intrebare grea, findca toti au niveluri diferite, si tipuri de coloni. Eu consider ca planeta principala trebuie sa aiba cel putin un nivel de mina si un nivel in plus de uzina solara/reactor de fuziune decat coloniile. Consider ca aceasta este o solutie buna pentru ca eu de obicei trimit resursele pe planeta principala pentru cercetari (cum multa lume face) si pana la urma sa imi upgradez minele.

    Sper ca urmatorul ghid sa nu fie luat cu exactitate cum l-am scris, trebuie sa il configurezi dupa stilul de joc si nevoile tale.

    Toate aceste nivele pot fi +/- 1 in functie de tine! Acest ghid este facut dupa stilul mai multor jucatori cat si dupa experienta mea de joc.

    Desigur ca ar trebui sa menti factorul de productie la 1. Tine minte, Minele de deuteriu consuma mai multa energie decat cele de metal sau cristal, deci cand am energia pe minus, minele de deuteriu sunt cele care sunt coborate la 90% din meniul resurselor.

    In momentul cand o sa iesi de sub protectia noob (5.000 de puncte) Trebuie sa ai obiectiv cel putin nivelul acesta de mine :

    Mina de Metal - 15
    Mina de Cristal - 13
    Sintetizator de Deuteriu - 10

    Cand o sa ajungi la 10.000 de puncte ar trebui sa ai 6 sau 7 colonii cu :

    Mina de Metal - 19
    Mina de Cristal - 17
    Sintetizator de Deuteriu - 12

    Cand ajungi la pragul de 25.000 de puncte ar trebui sa ai 8 coloni cu :

    Mina de Metal - 22+
    Mina de Cristal - 20+
    Sintetizator de Deuteriu - 18+

    Dupa 25.000 de puncte ar trebui sa sti ce este bine pentru tine.

    Consider ca aceste mine sunt o 'baza' solida pentru a construi o flota sau o aparare. O sa produci destule resurse ca sa iti permiti sa iti faci o flota de baza.

    Am X puncte, ar trebui sa imi fac Nanitii?

    Nanitii sunt o investitie serioasa, mai ales pentru cineva care are sub 30k puncte, deci ar trebui sa fi foarte atent daca vrei sa o construiesti. Totusi dupa pararea mea nu este niciodata prea devreme ca sa faci nanitii, sfatul meu este sa in construiesti cat poti de repede. Motivul meu este 'siguranta' punctelor, constructia in sine oferind multe puncte. Si este o investitie care se merita.


    Sunt cateva 'teste' ca sa iti dai seama daca esti pregatit pentru Naniti:

    - Poti sa o construiesti? (adica, ai tehnologia neceara?) Stiu ca suna cam 'noobish', dar trebuie sa ai tehnologia calculatoarelor la 10 ca sa poti construi. Motivul meu este, Raideri au cea mai mare nevoie de naniti, si daca nu ocupi sloturile de flota cu atacuri in fiecare zi, nu o aduci niciodata destule resurse pentru naniti.

    - Este santierul tau naval MEREU ocupat peste 48 de ore? Daca da, probabil ai nevoie de nanite!

    - Poti sa aduni resursele fara mari probleme? Daca da, inseamna ca esti pregatit!

    Daca ai raspuns cu da la doua din cele trei intrebari inseamna ca esti pregati sa construiesti uzina de naniti.

    ...dar, ce conteaza daca sunt pregatit sau nu?

    Nu prea conteaza. Totusi, daca nu poti sa raspunzi cu da la doua intrebari, pun pariu ca o sa te pui pe treaba sa aduni resursele pentru naniti.

    'Majoritatea' jucatorilor au tendinta sa faca primul nivel de naniti in intervalul de 25k -> 40k puncte.

    Nivelul 2 in jur de 70k puncte.

    Nivelul 3 in jur de 100k -> 150k puncte.

    Totusi aceste lucruri, evident, ca au si exceptii ca totul in Ogame. Tocmai ieri imi aduc aminte de cineva care mi-a zis ca nu avea nanite la 90k puncte. Cred ca acest lucru este cam prostesc... dar fiecare cu stilul lui de joc.

    Acest ghid este adresat in mare parte incepatorilor.
    Mark Nemo
    Mark Nemo
    Admin


    Mesaje : 132
    Data de inscriere : 13/05/2011
    Varsta : 52
    Localizare : BUCURESTII NOI

    Despre mine si naniti! Empty Re: Despre mine si naniti!

    Mesaj  Mark Nemo Mar Sept 13, 2011 6:20 am

    corect spus....minele sunt bune atat pt mineri cat si pt fleteri....eu ma consider miner...si pe unde am jucat ogame sau mai joc am cautat sa ajung cu ele cat mai sus....pt unii poate li se pare aiurea sa spun de ce am in andromeda...dar pentru mine este referinta deoarece acolo nu mai am nimic de facut(de inaugurat ceva )si atunci pot impartasi din ceea ce am facut acolo, mai ales ca si eu ma ghidez dupa ele.....acolo am ajuns cu minele la 33-28-28(metal-cristal-deuteriu)...aici deja am mine metal 28....reactoare e bine sa faceti pe planetele mari, pt ca ocupa si ele sloturi....sateliti nu recomand, mai ales in capella, deoarece daca nu au o aparare pe masura, nu pot rezista...sunt ieftini, dar si usor de distrus....faceti mine, cat mai mari...apoi cercetare si apoi cine vrea sa isi aleaga...devine fleter, trebuie sa aibe luna si timp pentru a gasi tinte...iar flota nu trebuie sa stea pe loc decat daca apararea de acolo este beton, cine devine miner...trebuie sa aibe cateva nave de transport pe fiecare colonie(cam cat ar produce colonia pe zi sa poti transporta) si o flota unde se aduna resursele care sa fie in miscare mai tot timpul...si cand ajungi sa poti da o noua comanda, trimiti catre colonia cutare cate resurse e nevoie si dai comanda...cred ca s-a inteles ceva si din topicul meu...
    MortuQ
    MortuQ


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 16/09/2011

    Despre mine si naniti! Empty Re: Despre mine si naniti!

    Mesaj  MortuQ Vin Sept 16, 2011 7:18 am

    Foarte util, as avea insa o mica observatie. Acest tutorial e destul de vechi si nu corespunde 100% cu jocul actual.
    De ex. la scrierea acestui tutorial nu era introdusa tehnologia astrofizicii, asadar nu mai sunt valabile acele praguri de puncte unde ar trebui sa ai un anumit numar de colonii.
    Mark Nemo
    Mark Nemo
    Admin


    Mesaje : 132
    Data de inscriere : 13/05/2011
    Varsta : 52
    Localizare : BUCURESTII NOI

    Despre mine si naniti! Empty Re: Despre mine si naniti!

    Mesaj  Mark Nemo Sam Sept 17, 2011 5:29 am

    MortuQ a scris:Foarte util, as avea insa o mica observatie. Acest tutorial e destul de vechi si nu corespunde 100% cu jocul actual.
    De ex. la scrierea acestui tutorial nu era introdusa tehnologia astrofizicii, asadar nu mai sunt valabile acele praguri de puncte unde ar trebui sa ai un anumit numar de colonii.

    corect....acum poti avea cate colonii doresti, numai nivelul astrofizicii sa-l ridici din doi in doi...in andromeda..mai am o comanda la astrofizica si am a 9-a colonie, inafara de principala...dar imi ia cam 60kk de cristal, iar deuteriu si metal inca pe atat....dar intr-o luna, doua voi mai avea acolo o colonie...

    Continut sponsorizat


    Despre mine si naniti! Empty Re: Despre mine si naniti!

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 11:46 pm